6 Şubat 2017 Pazartesi

TOPLUMSAL DÜŞÜNCE DERNEĞİ GENEL BAŞKANI AV. FETHİ BOLAYIR: “HAYIRDA HAYIR VARDIR!”

TOPLUMSAL DÜŞÜNCE DERNEĞİ: 
“HAYIRDA HAYIR VARDIR!”
Ø    “HAYIR” demek, üstünlerin hukukuna değil, hukukun üstünlüğüne sahip çıkmak demektir.
Ø    “HAYIR” demek, kulluğu reddetmek demektir. Özgürlüğe ve özgüvene sahip olmak demektir.
Ø    Ülkemizin bölünmez bütünlüğünü tehlikeye atılmaması, halkımızın kutuplaşarak bölünme yoluna girmemesi için “HAYIR” demek kaçınılmazdır.
Ø    Yoksulluğun, yolsuzluğun, hukuksuzluğun, kayırmacılığın toplumumuzu çürütmemesi için “HAYIR” demek ahlaki bir değerdir.
Ø    Ülkemizin bölünmez bütünlüğünün, misakı millinin, Kuvâ-i Milliye’nin zarar görmemesi için “HAYIR” demek bir vatan borcunu ödemek demektir.
Ø    “HAYIRDA HAYIR VAR.” demek; Hasan Tahsin’in, Kubilay’ın, Nene Hatun’un, Sütçü İmam’ın, Satı Kadın’ın, Antepli Şahin’in ve bütün şehitlerimizin ruhlarının şadolması demektir.
Ø    Yüce İslam Dini’nin değerlerinin siyasete ve ranta alet edilmemesi için, milli ve milliyetçi duyguların arka plana atılmaması için, Cumhuriyetimiz temel ilkelerinin sarsılmaması için “HAYIR” da buluşalım.
Ø    Türkiye dış politikada eksen kaymasına uğradı. İçerde vatandaşların huzuru kaçmış, herkes birbirinden şüphe eder hale gelmiş, terör almış başını gidiyor. Ekonomide değerler dibe vurmuş, halk fakirleştikçe fakirleşti. Borç gırtlağa dayanmış… Bu ağır yüklerden kurtulmamızın yolu“HAYIR” dan geçer.
Ø    Milli Eğitimimizin ve milli bayramlarımızın, gençlerimize onur ve gurur veren yapılarından uzaklaştırılmaması için “HAYIR” demek her Türk vatandaşının milli görevidir.
Ø    Tek adam yönetimine, diktatörlüğe, sultanlığa karşıysanız “HAYIRDA HAYIR VARDIR!...” diyeceksiniz
Ø    Andımızın okullarda tekrar söylenmesi için, T.C rumuzunun ve “Ne Mutlu Türküm Diyene!...” söyleminin yerlerine asılması için “HAYIR” demek bir onur ve şeref borcudur.
Ø    “HAYIR” demek, kanla-irfanla kurulmuş lâik ve demokratik Türkiye Cumhuriyeti’nin en ufak bir zarara ve hıyanete uğramaması demektir.
Ø    Dili ve vicdanı aynı, özü temiz ve aydınlık, irfanı hür olan insanlarımızın“HAYIR” demeleri asil ruhlarının gereğidir.
Ø    Düşüncenin suç sayılmasını istemiyorsanız, eyleme dönüşmeyen fikir ve düşüncelerin açıklanmasının cezalandırılmasına karşıysanız, Anayasa ve yasalardaki düşünce özgürlüğünün kısıtlanmasını tasvip etmiyorsanız“HAYIR” diyenlerin yanında yer alınız.
Ø    Ülkemizde istikrarı, kalkınmayı, yardımlaşmayı, insanca yaşamayı, karşılıklı sevgi ve saygıyı yaşatmayı, hoşgörüyü egemen kılmak istiyorsak “HAYIRDA” birleşmeyi gerçekleştirelim.
Ø    İnsanlarımızın akıl tutulmasına yakalanmaması, demokrasinin ölmemesi, diktatörlük bayrağının dikilmemesi için “HAYIRDA” gönül ve fikir birliği yapmanın zamanıdır.
Ø    Toplumda korkuyu ve gerilimi artıracak, baskı kurmayı alışkanlık haline getirecek anlayışlara “HAYIR” diyerek cevap verelim.
Ø    Açık ve yakın bir tehlikenin ülkemizi tehdit etmesini istemiyorsak, insanlarımızın ötekileştirilmesine hayır diyorsak, milli birliğimizin zayıflatılmasına şiddetle karşıysak, seksen milyon insanımızın omuzomuza- gönül gönüle - kafa kafaya – elele olmasını bir sevda gibi içimizde yaşatmak istiyorsak “HAYIRDA HAYIR VARDIR!...” şemsiyesi altında toplanmalıyız.
Ø    Milli egemenliğimizi emanet ettiğimiz TBMM’ nin etkisiz, yetkisiz, işlemsiz duruma düşürülmesini istemiyorsak “HAYIR” diyerek yüksek sesle haykırmalıyız.
Ø    Tarafsız ve bağımsız yargı için “HAYIR!...”
Ø    Fikri hür-vicdanı hür – irfanı hür nesillerimizin geleceği için “HAYIR”
Ø    Kuvvetler ayırımının kuvvetler birliğine dönüştürecek, yargı erkini bağımlı duruma getirecek sisteme “HAYIR” diyelim.
Ø    Sınırsız yetkiye, mutlak güce sahip tek adamın diktaya yönelmesinin önünü kesmek için çıkış yolu “HAYIR” dan birleşmektir.
Ø    Egemenliğin, yani milli iradenin halktan alınıp tek kişinin emrine verilmesin karşıysanız “HAYIR” de!..
Ø    Devleti, ülkeyi ve insanların hak ve özgürlüklerinin, tek bir kişiye teslim edilmesini istemiyorsanız “HAYIR” demekten vazgeçme.
Ø    “HAYIR” ve “EVET” in oylanmasında tutum ve davranışımız; hiçbir siyasi partinin, hiçbir şahsın yanında veya karşısında olmak değildir, olamaz da. Bizim ilkemiz seksen milyon insanımızın kederde, kıvançta, tasada bir ve beraber olmasıdır. Demekrosinin nimetlerinden herbir insanımızın yararlanmasıdır. Laik ve demokratik Cumhuriyetimizin “Kuvvetler Ayrılığı” ve “Parlamenter Sistem” in aydınlığında çağdaşlığa yürümesidir. Biz, Türkiye’nin özgür ülkeler içinde yer almasını istiyoruz. Özgürlükler sıralamasında Güney Sudan, Libya, Nikaragua, Kongo, Nijerya, Zambiya, Burkina, Faso gibi devletler içinde olmak ATATÜRK TÜRKİYESİ’ ne yakışmaz.
Ø    Bu düşüncelerden hareketle “HAYIR” diyoruz.
06.02.2017
Fethi BOLAYIR
Genel Başkan

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder